ZPRÁVY‎ > ‎

Swingové Vánoce 2016 rozzářily frenštátský dům kultury

přidáno: 28. 12. 2016 12:58, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 28. 12. 2016 13:34 ]

Tisková zpráva

28. prosince 2016

Frenštát pod Radhoštěm


Swingové Vánoce 2016 rozzářily frenštátský Dům kultury


Devátý ročník unikátního hudebního festivalu Swingové Vánoce připravil pro více jak 500 návštěvníků nabitý program, tématicky pojatý jako setkání dvou velkých mafiánských rodin. Swingové Vánoce 2016 se konaly v úterý 27. prosince od 17.30 až do brzkých ranních hodin následujícího dne. Sedmi hodinová hudební a taneční produkce na 4 pódiích patřila zatím k nejpovedenějším počinům za 9 let trvání festivalu. Vedle dvou špičkových bigbandů české provenience, brněnského Cotatcha Orchestra a pražského Concept Art Orchestra, nabídli hudební energií nabité menu muzikanti domácích i přespolních hudebních těles. Návštěvníci si naplno užívali nabitý festivalový program festivalu ve velkoryse pojatých prostorách Domu kultury. Letošní 9. Swingové Vánoce přinesly zatím nejlepší hudební i taneční dramaturgii se skvělým festivalovým zázemím. Vedle hudby a tance se i letos tradičně udělovaly festivalové hudební ceny Ovcaři.


DSC_3014.jpgDSC_3117.jpg


Letošní deváté Swingové Vánoce, které organizuje Základní umělecká škola a Městské kulturní středisko, nabídly v dramaturgii Mariana Friedla souboj dvou mafiánských rodin zastoupených bíle oděným Donem Zuškou – Vladimírem Vondráčkem a do černé barvy laděným Donem Kulturou – Marianem Žárským. Jejich souboj se udál na pódiu velkého sálu soupeřením dvou špičkových bigbandů české jazzové hudební scény – Cotatcha Orchestra z Brna a Concept Art Orchestra z Prahy. Diváci pak svým potleskem rozhodovali o tom, který ze dvou mafiánských rodů získá vládu nad frenštátským kulturním děním. Moderátor večera Marian Friedl po hudební produkci obou kapel vybídl diváky v sále k hlasování pomocí aplausmetru: “Nyní tedy prosím všechny stoupence Dona Zušky, aby svým co nejbouřlivějším potleskem podpořili vítězství Cotatcha Orchestra.” Oba soupeřící bigbandy však nadchly muzikantskou brilantností i skvělými aranžmá diváky natolik, že hladina aplausmetrů u obou měření vylítla na maximum a mafiánským klanům usilujícím o nadvládu nad frenštátským kulturním děním nezbylo, než uzavřít smír a spolupracovat.


Bohatý festivalový program probíhal paralelně celkem na 4 scénách a nechyběl ani tradiční fotokoutek, ve kterém zachycoval nadšené rozpoložení návštěvníků festivalu fotograf Tomáš Gardelka. Od otevření festivalu zněl na přivítanou návštěvníkům ve vstupním foyer gypsy jazz frenštátské kapely Hot Club Fren. V tomto prostoru byl umístěn také nově selfie foto point se stylovým pozadím. V Music klubu, prostoru pro tančírnu i muzikantské jam session, umístěném v malém sále, znělo po otevření festivalu swingové piáno v podání Ladi Kokesche. Na něj navázala taneční kapela FourWayClose hned po slavnostním zahájení festivalu taneční muzikou pro všechny, kdo se už od počátku festivalu chtěli věnovat swingovému tanci. O pauze i po skončení hlavního koncertního programu pak další frenštátská kapela LAM Trio zpříjemňovala hudbou a zpěvem prostory swingové kavárny, kde mohli návštěvníci využít bohaté gastro nabídky jídel i nápojů. Na tuto scénu se také přemístil po půl jedenácté Hot Club Fren a temperamentní hudba zněla až do půl jedné ráno. Brněnská formace Heart Of Dixie již tradičně kralovala na hlavním pódiu po skončení koncertního programu, kdy ve velkém sále naplno propukla swingová tančírna. Tradičně ji zahájily tanečnice frenštátské ZUŠky dvěma stylovými tanečními choreografiemi a vybudily všechny diváky k tanečnímu reji, který trval ve velkém sále dlouho přes půlnoc. Moderátor swingové tančírny Robert Sitko prokládal taneční zábavu vystoupeními tanečních hostů s pestrými choreografiemi, které obohatily téměř téměř čtyř hodinový taneční maraton.


Vedle nabitého hudebního i tanečního programu přinesl letošní ročník festivalu také udílení hned tří cen “frenštátské akademie hudby” OVCAR. První předal během vystoupení bigbandu Cotatcha Orchestra Vladimír Vondráček alias Don Zuška kontrabasistovi Vincenci Kummerovi, jehož hudební cesta je protkaná spoluprací s celou řadou významných hudebníků světové jazzové hudební scény. Druhého OVCARa pak předával Marian Žárský alias Don Kultura v závěru produkce Concept Art Orchestra významnému frenštátskému muzikantovi Ladislavu Pilařovi, kterému aplaudoval celý sál ve “standing ovation”. Třetího černobílého OVCARa si po nerozhodném souboji bigbandů odvezli oba kapelníci Jiří Kotača a Štěpánka Balcarová – každý jednu polovinu sošky v černobílém provedení.


Deváté Swingové Vánoce přinesly pestrý, více jak sedmi hodinový program, který zaplnil nabitou hudební a taneční produkcí prostory kulturního domu a dopřál všem více jak 500 návštěvníkům pestré zážitky. Realizace Swingových Vánoc by nebyla možná bez přispění a podpory všech zúčastněných sponzorů a mediálních partnerů i celého přípravného týmu Městského kulturního střediska a Základní umělecké školy. Laťka je tedy letošním ročníkem nastavena velmi vysoko a nechme se překvapit, co přinese jubilejní 10. ročník – ať žijí Swingové Vánoce 2017!


foto: Martin Buryan a David Šrubař


Vladimír Vondráček

ředitel ZUŠ Frenštát p. R.

www.swingovevanoce.czComments