ZPRÁVY‎ > ‎

Vyhlášený festival Swingové Vánoce letos poprvé hostily Trojanovice

přidáno: 3. 1. 2014 4:12, autor: Vladimír Vondráček


 
Vyhlášený festival Swingové Vánoce už každoročně uzavírá kulturní sezonu na Frenštátsku. Letos se 27. prosince z důvodu uzavření Domu kultury konaly „Swingovky“ vůbec poprvé mimo území města. Organizátoři se tak museli vypořádat se změnou prostředí a přizpůsobit programový formát i techniku menším prostorám na Hotelu Beskyd v Trojanovicích. O co byly letošní Swingové Vánoce komornější, o to byly srdečnější a také mnohem více roztančené.
„Dostat do Hotelu Beskyd téměř 350 návštěvníků festivalu a přes 70 účinkujících bylo opravdovou výzvou, ale díky perfektní spolupráci s personálem hotelu a také díky našim několikaletým zkušenostem s přípravou této akce se nakonec vše podařilo zvládnout“ zhodnotil náročné přípravy ředitel festivalu Vladimír Vondráček. Swingové Vánoce v Trojanovicích stylově zahájil dlouhým troubením na pastýřský roh – salašovku moderátor a zároveň hlavní dramaturg Marian Friedl. Ten, v odění swingového bači v černé košulce, soukenných nohavicích, s huňou na ramenou a širáněm na hlavě, seznámil návštěvníky s hlavním tématem letošního ročníku: setkávání globálního a lokálního. Samotný hudební program byl rozdělen do dvou částí. V první půli vystoupili vynikající gipsy jazzoví muzikanti z Hot Club Fren. Jak už se stalo dobrým zvykem, dali tito hudební „srdcaři“ prvnímu bloku neuvěřitelnou energii. Strhující moderní jazz s groovovým podvozkem přivezlo následující seskupení jazzmanů z formace Rosťa Hus Band. Překvapivý lokální ohlas vnesl do jejich programu fenomenální vstup Mariana Friedla alias Josefa Strnadla z Trojanovic. Nyní ve svátečním valašském kroji zahrál na bezdírkovou píšťalu koncovku skladbu „Beskydský chameleon“ ve stylu R´n´B. Propojení výsostně lokálního hudebního nástroje beskydských pastevců s globální jazzovou muzikou připomnělo v symbolické rovině potenciál, jaký Beskydy ještě ukrývají. První programový blok uzavřel oblíbený rožnovský zpěvák Zbyněk Terner se svým doprovodným triem doplněným trojlístkem trombonistů Mojmírem Bártkem, Laďou Pilařem a Pavlem Debefem. Před druhým hudebním blokem na pódiu vylosoval ředitel festivalu Vladimír Vondráček a ředitel kulturního střediska Marian Žárský tři výherce z publika, kteří získali hodnotné ceny v podobě vstupenek na kulturní akce v roce 2014. 

Druhá polovina hudebního programu patřila etno-jazzovému projektu Milokraj. Ten tvoří převážně v USA žijící přední interpretka latinsko-americké hudby Marta Töpferová, ze Slovenska dva hráči světově proslulého tria Pacora houslista Stano Palúch a cimbalista Marcel Comendant a české hvězdy patřící k evropské jazzové elitě kytarista David Dorůžka a kontrabasista Tomáš Liška. Marian Friedl konstatoval: „Troufám si říci, že takovou koncentraci špičkových jazzových osobností Trojanovice a patrně ani Frenštát ještě nezažil. A je velmi zajímavé, že se sešli právě v projektu, který zkoumá kontakt lokálního a globálního – vždyť jejich autorská tvorba nám zní jako blízké známé písně karpatského prostoru a také nástrojová sestava tomu odpovídá. Přitom jde stále beze sporu o jazz a navíc v podání elitních hráčů.“

To, čím byly letošní Swingové Vánoce jedinečné, nebylo pouze místo a téma letošního festivalu, ale také zesílená taneční složka. Do Trojanovic se totiž sjely doslova z celé republiky páry, které se věnují dlouhodobě swingovému tanci a festival se jejich vášni snažil vyjít vstříc. Nově bylo možné tančit na parketu ve foyer s přímým přenosem dění na hlavním pódiu a dokonce i na terase hotelu. Také swingová tančírna byla i díky těmto tanečníkům letos úžasně nabitá. Velkou zásluhu na tom měla krásná děvčata z tanečního oboru ZUŠ s mladíky z nízkoprahového centra Kryt a hned několik mistrů swingového tance. Vynikající stepařské číslo předvedl nestor swingového tance v České republice Zdeněk Pilecký se svou partnerkou Kateřinou Steinerovou. Nadšené publikum neváhalo využít příležitosti naučit se základním krokům v minikurzu manželů Fojtů z Hranic. Na závěr se pak sešly oba zmíněné páry s lektory nedělních kurzů ve frenštátské ZUŠ manželi Sitkovými, aby se svými žáky předvedli společné taneční chorusy a inspirovali tak další následovníky. Vynikající taneční zábava pokračovala až do jedné hodiny po půlnoci. 

V hotelovém baru paralelně s tančírnou probíhalo jam session, kde jazzoví muzikanti komunikovali prostřednictvím standardního jazzového repertoáru. Je nesmírně potěšující, že také tato část festivalu má tradičně vysokou úroveň. Tu tentokrát zaštítili muzikanti, kteří přijali pozvání ke společnému jamu: studenty brněnské JAMU bubeníka Václava Pálku a pianistu Martina Konvičku doplnili frenštátčané kytarista Rosťa Hus, kontrabasista Martin Kocián a z Tísku saxofonista Štěpán Flagar. Jejich energie byla nevyčerpatelná a není tedy divu, že jazzovému jamu patřila symbolická tečka za festivalem v brzkých ranních hodinách.  

Foto: Jan Novotný


Marian Žárský, Marian Friedel

tel. 556 835 397
mob. 606 756 313
www.kulturafrenstat.cz
www.swingovevanoce.cz
Comments