ZPRÁVY‎ > ‎

Osmé Swingové Vánoce nabídly skvělou hudbu i cestu časem

přidáno: 7. 1. 2016 0:39, autor: Vladimír Vondráček

Osmý ročník hudebního festivalu Swingové Vánoce v sále kina ve Frenštátě pod Radhoštěm si nenechalo 27. prosince 2015 ujít téměř 400 diváků. Na pódiu se během šestihodinového festivalového programu představilo přes 60 účinkujících. Vedle frenštátských seskupení Big Band ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, Swing Time Bandu Martina Svobody a Rosťa Hus Bandu, přejeli také umělci z české a moravské metropole.  Vynikající dixilandová partička z Brna Heart of Dixie hrála k tanci při swingové tančírně v úplném závěru festivalu, před tím ale doslova uvařili publikum letošní festivalové hvězdy Top Dream Company z Prahy. Celý festivalový večer navíc mohli návštěvníci cestovat časem a takto netradičně oslavit 70. narozeniny Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm.


Že jsou Swingové Vánoce ve Frenštátě pod Radhoštěm festivalem značně oblíbeným, dokazovaly nejen tváře spokojených návštěvníků, ale také enormní zájem o předprodej vstupenek: hlediště kinosálu bylo 8. prosince beznadějně vyprodáno během 44 minut! A jaký byl program festivalu jehož hlavní ideou byl letos běh časem?

Ještě před začátkem hlavního programu hrál ve foyer všestranný muzikant a klavírista Laďa Kokeš a to přímo u vstupu do sálu, který měl letos podobu dekontaminační brány. Všichni diváci se totiž v průběhu hlavního programu proměnili v objekty výzkumu návštěvníka z budoucnosti, jehož úkolem bylo zjistit, co způsobuje, že se lidé 21. prvního století nebojí setkávat a společně se bavit. Výzkum probíhal v průběhu koncertního programu, který nabídl “běh časem” jak prostřednictvím hudby, tak průvodními videy, která ozřejmovala klíčová data výzkumu. Big Band ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm zahrál muziku meziválečného období a připomněl založení ZUŠ v roce 1945. Na tuto produkci navázalo předání festivalové ceny OVCAR za zásluhy o šíření swingu a populární hudby na Frenštátsku bývalému řediteli ZUŠ Pavlovi Trubačovi, jenž si nejen za svou klavírní vložku vysloužil dlohotrvající bouřlivý aplaus. V čase nás pak dále posunul Swing Time Band Martina Svobody stylově přednesenými kusy vrcholného období swingové a postswingové éry. Společně se zpěváky Lindou Blažkovou a Zbyňkem Ternerem oslavili výročí stého narození Franka Sinatry. Tečku za hlavním programem přinesla po pauze pražská formace Top Dream Company žánrově ukotvená ve stylech druhé půle 20. století jako R´n´B, soul a funk. Perfektně šlapající rytmika, zařezávající žestě a nad tím vším dokonalý zpěv Martina Růži nikoho nenechal na pochybách, že tato kapela patří k vysněným TOP formacím v republice.  

Když byl spokojený Budoucňan i se saxofonem teleportován, aby v budoucnosti způsobil “saxuální revoluci”, rozjela se druhá půle festivalu.  Muzikantský jam lákal pozorné posluchače do prostor bufetu. Trio ve složení Rosťa Hus (kytara), Martin Kocián (kontrabas), Václav Pálka (bicí) hrálo špičkový jazz, jaký ve Frenštátě nezaznívá často. A nechyběl ani stylový fotokoutek, jímž se tentokráte rozšířilo prostorové zázemí festivalu o sál Základní umělecké školy. V jejím přízemí totiž rozprostřeli profesionální fotografové Tomáš Gardelka a Jakub Šenkeřík své fotoaparáty, světla i šatník dobové garderóby a za podkresu swingové muziky tvořili a rozdávali krásné památeční fotografie. A zatímco kuchaři až do půlnoci neúnavně podávali ve stanu jednu lahůdku za druhou, na pódiu v hlavním sále se divoce tančilo. Již tradiční tančírnu otevřelo po deváté hodině taneční oddělení ZUŠ, které vystřídal miniworkshop lindy-hop pod vedením tanečních mistrů manželů Fojtů. Brněnská kapela Heart Of Dixie pak hrála swing přímo “pod nohy” a v pauzách se mohli zájemci pokochat pohledem na swingové taneční styly v podání Tanečního studia Oldies.

Swingové Vánoce 2015 zkrátka nabídly i letos v Kině Frenštát návštěvníkům vše, na co jsou z předchozích sedmi ročníků festivalu zvyklí a to opět v neopakovatelné podobě. A protože letos i počasí bylo velmi příznivé, odnášelo si téměř 400 účastníků festivalu krásné zážitky z nezapomenutelné atmosféry. Příští rok se všichni tedy máme na co těšit, neboť festival se ve své 9. edici vrátí zpět do krásně opraveného Domu kultury v nejlepší formě. Nezbývá než zvolat s radostným očekáváním "VIVAT Swingové Vánoce 2016"!


Comments