ZPRÁVY‎ > ‎

Historie swingového orchestru na naší škole aneb proč se zrodily Swingové Vánoce

přidáno: 31. 10. 2017 14:21, autor: Vladimír Vondráček   [ Aktualizováno 1. 11. 2017 9:50 uživatelem Marian Šidlo Friedl ]

Historie swingového orchestru ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm 

Jiří Pokorný 


        V roce 1999 započala historie prvního frenštátského big bandu na zdejší základní umělecké škole. To když učitel na bicí nástroje Petr Strahal donesl do školy kufr plný not, který jeho soused chtěl původně vyhodit, ale on mu v tom naštěstí zabránil. Předal ho Jiřímu Pokornému, který zde učil žesťové nástroje a taky dva orchestry. Mladší soubor hrál písničky z filmových pohádek, včetně muzikálů a starší orchestr, který začínal s lidovými písněmi, se posléze přeorientoval na estrádní skladby a později na muzikály a filmovou hudbu. Právě tento soubor se po roce 1999 transformoval na big band. Ten ještě mnoho let hrával dva různé repertoáry. 
        V kufru plném not se nacházely úpravy operet, dechových orchestrů, ale také několik původních big bandových aranží Jaroslava Ježka, no a to bylo něco, čemu se nedalo odolat. Další původní aranže se doplňovaly postupně z antikvariátů po celé republice. Začátky nově formující se kapely byly krušné. Místo pozounů se hrálo na pístové trombony a místo saxofonů na klarinety. Na příčnou flétnu, saxofon, pozoun, basovou kytaru či bicí se učil pan učitel za pochodu současně se svými žáky a získal tak zkušenosti, které se mu později hodily při tvorbě aranží. Navíc původní úpravy Jaroslava Ježka měly tu výhodu, že byly psány pro menší obsazení, a tak vlastně byly vytvořeny předpoklady pro vznik prvního frenštátského swing bandu. A to i za pomoci spřízněných duší, jakými byli Ladislav Pilař, který nabídl svou pomoc s pozouny, stejně jako Jan Kalník st. nebo Jaroslav Gemrot, který vypomáhal se saxbarytonem. Za všemožné podpory tehdejšího ředitele Pavla Trubače, ať se to týkalo hodinových dotací na orchestry nebo i nákupem nových nástrojů a aparatury nezbytné k provozu kapely, se nám dostávalo tolik potřebného zázemí. 
        Postavit orchestr, vybavit ho nástroji, napsat aranže a nacvičit s nimi repertoár byla jedna věc, ale kamenem úrazu se stala samotná prezentace. Na přelomu tisíciletí nebylo na Frenštátsku mnoho veřejných akcí, kde by se soubory mohly předvést. 
        Po roce 2000 se objevily na místní scéně dva folklorní festivaly, a tak jsme se dohodli s panem Radomírem Golasem na spolupráci, která se ustálila na pravidelném sobotním bloku před slavnostním zahájením folklorních slavností Valašského království. Tato spolupráce trvá dodnes. (Při jednom z těchto vystoupení nás navštívil pan Zdeněk Svěrák, který jako známý celoživotní nadšenec a propagátor hudby Jaroslava Ježka nám osobně přišel poděkovat za to, že hrajeme písně Osvobozeného divadla.)               Folklórní slavnosti byly první větší pravidelnou akcí, pak následovala spolupráce s Alešem Luchesim po roce 2002 a jeho Frenmusic, kde jsme vytvořili vlastní stage v klubu Magnolie. Nejdříve jako „předskokani“ ostravské bluesrockové kapely Staré blůzy a později dostávala příležitost i ostatní školní seskupení a vytvořila se samostatná jazzová stage. Vystupovali jsme i při jiných příležitostech: na mezinárodním folklórním festivalu Frenštátské slavnosti, Dnech sociálních služeb-později Dnech města, Dne dětí, hráli jsme krajanům z Texasu, na vánočních či májových koncertech, na vernisážích ale i na soukromých akcích. Mnohem později jsme hráli i v družebních městech Krásno n/Kysucou na Slovensku či v polské Ustroni. Podařilo se nám vystoupit mimo jiné i na pódiu ostravského jazzového klubu Parník. 
        No a protože ani tento stav nebyl konečný, domluvil se Jiří Pokorný se svým bývalým kolegou z divadla Jiřího Myrona v Ostravě Pavlem Písteckým, který měl big band v Kopřivnici a který řešil obdobné problémy, na společném učinkování. V té době také přišel s nabídkou prostor kina i spolupráce jeho vedoucí Petr Poštulka a jelikož většina zúčastněných byla též členy divadelního souboru Waterloo, spolupráce i s tímto souborem byla nasnadě. Tato akce byla plánovaná na poslední vánoční svátek a byla logickým vyústěním snahy o vytvoření prostoru pro pravidelné učinkování swing bandu. I když k realizaci této akce shodou okolností nedošlo (bylo zapotřebí mít repertoár aspoň na hodinu a to vyžadovalo větší časový prostor na přípravu a ředitel Pavel Trubač odcházel do důchodu), byly položeny duchovní základy nového swingového festivalu, který si našel své místo na frenštátské scéně o pár roků později. V té době již s novým ředitelem ZUŠ Vladimírem Vondráčkem a Jiřím Pokorným coby dramaturgem nového festivalu a taky staronovými hráči na scéně: kopřivnickým big bandem Pavla Písteckého, swing bandem domácí ZUŠ Jiřího Pokorného, novým Swing Time Bandem Martina Svobody, který vznikl na půdorysu nového festivalu, a valašským big bandem Jindřicha Dořičáka ze Zubří. Tyto velké bigbandy se staly páteří prvních čtyř ročníků „Swingových Vánoc“. 
        Od 4. ročníku se stává dalším dramaturgem Marian Friedl a začíná se psát nová historie tohoto festivalu. Čtvrtý ročník byl také posledním pro domácí swing band frenštátské ZUŠ. Kapela dosáhla ve své historii několika úspěchů v krajských kolech soutěží základních uměleckých škol. Zvukově je zachycena na každoročně vydávaných DVD Swingových Vánoc nebo na CD vydaném u příležitosti 60. výročí založení ZUŠ. V této kapele se vystřídalo několik generací muzikantů a byly položeny základy několika úspěšných uskupení jako Swing Time Band Martina Svobody, Dixieland Ladislava Kokeše, LAM Trio, Věžní hudba nebo dechová hudba Galička z Veřovic. 
        Ale ani tady historie nekončí. Na zaniklý školní swing band plynule navázal nově utvořený S-band s věkovým průměrem 11 let. Jeho první vystoupení na Swingových Vánocích proběhlo o čtyři roky později na 8. ročníku v roce 2015, kdy už měl soubor za sebou také první úspěchy v krajském kole soutěží ZUŠ v Havířově, kde získal 1. místo a v loňském školním roce 2016/17 se podařilo tento úspěch znovu zopakovat. Letos se swing band chystá na jubilejní 10. ročník swingového festivalu a to je zhruba celá historie tohoto orchestru za posledních 18 let. 

V říjnu 2017 na žádost Mariana Friedla sepsal Jiří Pokorný - vedoucí swing bandu ZUŠ Frenštát p. R.

Comments