ZPRÁVY


Harmonogram letošních Swingovek je na světě

přidáno: 12. 11. 2018 7:52, autor: Vladimír Vondráček   [ Aktualizováno 12. 11. 2018 8:29 uživatelem Marian Šidlo Friedl ]

Dramaturg festivalu Marian Friedl definitivně dořešil program letošních Swingových Vánoc, které se letos připojí k oslavám stoletého jubilea. Na hlavním sále vystoupí frenštátský jazzový dorost ZUŠ, hosté ze Slovenska pod vedením fenomenálního Petra Palaje zahrají a zazpívají nejstarší jazzové kusy své domoviny a Ondřej Ruml se skvělou doprovodnou kapelou Matej Benko Quintet nám představí českou podobu meziválečného jazzu. A pozor novinka: tančírna, která následuje jako vždy na velkém sále po hlavním programu, bude tentokrát patřit kopřivnickému Sinatrovi Martinovi Galiovi a jeho all star-bandu SWINGALIA! Kromě těchto interpretů se pak můžete dále těšit na špičkové muzikantské formace domácí i přespolní, které opanují vedlejší scény v kavárně, ve foyer i na malém sále. K tomu připočtěme příjemně najazzlé menu v gastrozázemí, skvělá vína, která vás rozswingují, i kdybyste nechtěli, vynikající atmosféru a příležitost si zatančit... Neváhejte a přijďte s námi oslavit 100 let od Velké Jazzové Revoluce v KD ve Frenštátě p. R. 27. prosince 2018. Vstupenky budou v prodeji ve frenštátském informačním centru od 10. prosince, tak si je zajistěte včas :-).

Přípravy na 11. ročník Swingových Vánoc jsou v plném proudu

přidáno: 6. 11. 2018 14:36, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 6. 11. 2018 14:47 ]

Letošní již 11. ročník festivalu Swingové Vánoce přinese nabitý hudební i taneční program, ve kterém hlavní dominantou bude vystoupení Ondřeje Rumla za doprovodu skvělé kapely Matej Benko Quintet. Protože letošní celý rok se odvíjí v duchu oslav sta let republiky, i my se připojíme k oslavám. Vězte, že přípravy jsou v plném proudu a můžete se těšit na skvělý další ročník festivalu, který zraje jak dobré víno. Letos vychází 27. prosinec na čtvrtek a my se na vás budeme těšit v krásném prostředí kulturního domu ve Frenštátě p. R.

Swingové Vánoce oslavily 10. výročí s velkou parádou

přidáno: 31. 12. 2017 2:35, autor: Vladimír Vondráček

Swingové Vánoce oslavily 10. výročí s velkou parádou


Desátý jubilejní ročník hudebního festivalu Swingové Vánoce se uskutečnil ve velkém sále domu kultury ve Frenštátě pod Radhoště ve středu 27. prosince.  Téměř stovka účinkujících a přes pět stovek návštěvníků si naplno užilo bohatý program. Swingové Vánoce se letos nesly ve sportovním duchu a to doslova. Během téměř dvě a půl hodiny trvající Beskydské jazzové štafety se ve velkém sále na dvou pódiích představilo osm kapel a orchestrů. Tato hlavní koncertní část festivalového programu vygradovala aplausem ve stoje při závěrečných tónech kapely Purple Is The Color s vynikajícím frenštátským kontrabasistou Martinem Kociánem. Po skončení skončení hlavní koncertní části si spokojení návštěvníci festivalu užívali všechny tři festivalové scény se skvělou muzikou, gastro zázemím a mnohdy i v tanečních swingových kreacích až přes půlnoc noc.

   .

Letošní Swingové Vánoce slavily desáté jubileum společně s celou plejádou místních kapel a orchestrů, které je na jejich cestě provázely - některé, jako například Hot Club Fren nebo Swingtime Band Martina Svobody, od samého počátku. Spolu s kapelami se na hlavním pódiu představila řada osobností, které jsou se Swingovými Vánoci neodmyslitelně spjaty: Pavel Trubač, Laďa Pilař, Jiří Pokorný, Marian Friedl, Marian Žárský či Vladimír Vondráček. V úvodu koncertu pak nechybělo také již tradiční předávání ceny OVCAR 2017, které letos obdrželi původci myšlenky Swingových Vánoc Jiří Pokorný, Petr Poštulka a Pavel Pístecký. Hlavní koncertní část festivalového programu vygradovala aplausem ve stoje při závěrečných tónech kapely Purple Is The Color s vynikajícím frenštátským kontrabasistou Martinem Kociánem. Poté si všichni kapelníci z pódia odnesli jubilejní láhev vína i pamětní medaili a festival pokračoval svým doprovodným programem až do půlnoci.

Swingová tančírna probíhala po celou dobu festivalu jak na malém sále, tak pod hlavním pódiem ve velkém sále, kde dva až tři páry tanečníků držely v průběhu koncertu pomyslnou štafetu ve swingovém tanci. Tradiční špičkovou gastro-nabídku pod taktovkou Restaurace Radniční doplnil opět italský koutek s nabídkou výborného vína, salámů i sýrů. Tomáš Gardelka pak zachycoval rozpoložení účastníků festivalu ve Swingovém fotokoutku, kam byla umístěna také unikátní výstava fotek z předchozích devíti ročníků festivalu. Swingovou kavárnou zněla až do půlnoci produkce tradičnějších podob jazzu v podání Zbyňka Ternera a LAM Tria. V malém sále se naproti tomu hrál soudobý jazz v podání vycházejících hvězd evropské jazzové scény Simona Raaba, Martina Kociána, Štěpána Flagara a Michala Wierzgoně. Zkrátka desáté Swingové Vánoce nabídly pořádnou porci muziky i tance a dopřály ve skvělém zázemí kulturního domu všem pěti stům návštěvníků i téměř stovce účinkujících nezapomenutelné zážitky. Vivat Swingové Vánoce 2018!


foto - David Šrubař

fotogalerie je zde: https://www.zonerama.com/srubard/Album/3990865

www.swingovevanoce.cz


Vladimír Vondráček, Marian Žárský a Marian Friedl

Swingové Vánoce 2017

Plakát je na světě

přidáno: 21. 11. 2017 8:31, autor: Vladimír Vondráček   [ Aktualizováno 21. 11. 2017 13:17 uživatelem Marian Šidlo Friedl ]


Plakát letošního jubilejního ročníku Swingových Vánoc je na světě a jde do tisku! Grafička Zuzka Kalinová odvedla jako vždy skvělou práci a hvězdná sestava letošních vystupujících se již vznáší na frenštátském nebi. Blíží se také čas zahájení prodeje vstupenek 4. 12. POZOR: letos bez omezení rezervace a počtu vstupenek, proto neváhejte a přijďte si koupit vstupenky včas! Letošní ročník bude velkolepou oslavou krásného jubilea, přijďte s námi oslavovat!

Historie swingového orchestru na naší škole aneb proč se zrodily Swingové Vánoce

přidáno: 31. 10. 2017 14:21, autor: Vladimír Vondráček   [ Aktualizováno 1. 11. 2017 9:50 uživatelem Marian Šidlo Friedl ]


Historie swingového orchestru ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm 

Jiří Pokorný 


        V roce 1999 započala historie prvního frenštátského big bandu na zdejší základní umělecké škole. To když učitel na bicí nástroje Petr Strahal donesl do školy kufr plný not, který jeho soused chtěl původně vyhodit, ale on mu v tom naštěstí zabránil. Předal ho Jiřímu Pokornému, který zde učil žesťové nástroje a taky dva orchestry. Mladší soubor hrál písničky z filmových pohádek, včetně muzikálů a starší orchestr, který začínal s lidovými písněmi, se posléze přeorientoval na estrádní skladby a později na muzikály a filmovou hudbu. Právě tento soubor se po roce 1999 transformoval na big band. Ten ještě mnoho let hrával dva různé repertoáry. 
        V kufru plném not se nacházely úpravy operet, dechových orchestrů, ale také několik původních big bandových aranží Jaroslava Ježka, no a to bylo něco, čemu se nedalo odolat. Další původní aranže se doplňovaly postupně z antikvariátů po celé republice. Začátky nově formující se kapely byly krušné. Místo pozounů se hrálo na pístové trombony a místo saxofonů na klarinety. Na příčnou flétnu, saxofon, pozoun, basovou kytaru či bicí se učil pan učitel za pochodu současně se svými žáky a získal tak zkušenosti, které se mu později hodily při tvorbě aranží. Navíc původní úpravy Jaroslava Ježka měly tu výhodu, že byly psány pro menší obsazení, a tak vlastně byly vytvořeny předpoklady pro vznik prvního frenštátského swing bandu. A to i za pomoci spřízněných duší, jakými byli Ladislav Pilař, který nabídl svou pomoc s pozouny, stejně jako Jan Kalník st. nebo Jaroslav Gemrot, který vypomáhal se saxbarytonem. Za všemožné podpory tehdejšího ředitele Pavla Trubače, ať se to týkalo hodinových dotací na orchestry nebo i nákupem nových nástrojů a aparatury nezbytné k provozu kapely, se nám dostávalo tolik potřebného zázemí. 
        Postavit orchestr, vybavit ho nástroji, napsat aranže a nacvičit s nimi repertoár byla jedna věc, ale kamenem úrazu se stala samotná prezentace. Na přelomu tisíciletí nebylo na Frenštátsku mnoho veřejných akcí, kde by se soubory mohly předvést. 
        Po roce 2000 se objevily na místní scéně dva folklorní festivaly, a tak jsme se dohodli s panem Radomírem Golasem na spolupráci, která se ustálila na pravidelném sobotním bloku před slavnostním zahájením folklorních slavností Valašského království. Tato spolupráce trvá dodnes. (Při jednom z těchto vystoupení nás navštívil pan Zdeněk Svěrák, který jako známý celoživotní nadšenec a propagátor hudby Jaroslava Ježka nám osobně přišel poděkovat za to, že hrajeme písně Osvobozeného divadla.)               Folklórní slavnosti byly první větší pravidelnou akcí, pak následovala spolupráce s Alešem Luchesim po roce 2002 a jeho Frenmusic, kde jsme vytvořili vlastní stage v klubu Magnolie. Nejdříve jako „předskokani“ ostravské bluesrockové kapely Staré blůzy a později dostávala příležitost i ostatní školní seskupení a vytvořila se samostatná jazzová stage. Vystupovali jsme i při jiných příležitostech: na mezinárodním folklórním festivalu Frenštátské slavnosti, Dnech sociálních služeb-později Dnech města, Dne dětí, hráli jsme krajanům z Texasu, na vánočních či májových koncertech, na vernisážích ale i na soukromých akcích. Mnohem později jsme hráli i v družebních městech Krásno n/Kysucou na Slovensku či v polské Ustroni. Podařilo se nám vystoupit mimo jiné i na pódiu ostravského jazzového klubu Parník. 
        No a protože ani tento stav nebyl konečný, domluvil se Jiří Pokorný se svým bývalým kolegou z divadla Jiřího Myrona v Ostravě Pavlem Písteckým, který měl big band v Kopřivnici a který řešil obdobné problémy, na společném učinkování. V té době také přišel s nabídkou prostor kina i spolupráce jeho vedoucí Petr Poštulka a jelikož většina zúčastněných byla též členy divadelního souboru Waterloo, spolupráce i s tímto souborem byla nasnadě. Tato akce byla plánovaná na poslední vánoční svátek a byla logickým vyústěním snahy o vytvoření prostoru pro pravidelné učinkování swing bandu. I když k realizaci této akce shodou okolností nedošlo (bylo zapotřebí mít repertoár aspoň na hodinu a to vyžadovalo větší časový prostor na přípravu a ředitel Pavel Trubač odcházel do důchodu), byly položeny duchovní základy nového swingového festivalu, který si našel své místo na frenštátské scéně o pár roků později. V té době již s novým ředitelem ZUŠ Vladimírem Vondráčkem a Jiřím Pokorným coby dramaturgem nového festivalu a taky staronovými hráči na scéně: kopřivnickým big bandem Pavla Písteckého, swing bandem domácí ZUŠ Jiřího Pokorného, novým Swing Time Bandem Martina Svobody, který vznikl na půdorysu nového festivalu, a valašským big bandem Jindřicha Dořičáka ze Zubří. Tyto velké bigbandy se staly páteří prvních čtyř ročníků „Swingových Vánoc“. 
        Od 4. ročníku se stává dalším dramaturgem Marian Friedl a začíná se psát nová historie tohoto festivalu. Čtvrtý ročník byl také posledním pro domácí swing band frenštátské ZUŠ. Kapela dosáhla ve své historii několika úspěchů v krajských kolech soutěží základních uměleckých škol. Zvukově je zachycena na každoročně vydávaných DVD Swingových Vánoc nebo na CD vydaném u příležitosti 60. výročí založení ZUŠ. V této kapele se vystřídalo několik generací muzikantů a byly položeny základy několika úspěšných uskupení jako Swing Time Band Martina Svobody, Dixieland Ladislava Kokeše, LAM Trio, Věžní hudba nebo dechová hudba Galička z Veřovic. 
        Ale ani tady historie nekončí. Na zaniklý školní swing band plynule navázal nově utvořený S-band s věkovým průměrem 11 let. Jeho první vystoupení na Swingových Vánocích proběhlo o čtyři roky později na 8. ročníku v roce 2015, kdy už měl soubor za sebou také první úspěchy v krajském kole soutěží ZUŠ v Havířově, kde získal 1. místo a v loňském školním roce 2016/17 se podařilo tento úspěch znovu zopakovat. Letos se swing band chystá na jubilejní 10. ročník swingového festivalu a to je zhruba celá historie tohoto orchestru za posledních 18 let. 

V říjnu 2017 na žádost Mariana Friedla sepsal Jiří Pokorný - vedoucí swing bandu ZUŠ Frenštát p. R.

Přípravy 10. jubilejního ročníku Swingových Vánoce 2017 jsou v plném proudu

přidáno: 31. 10. 2017 14:03, autor: Vladimír Vondráček

 
   
    Devět ročníků festivalu Swingové Vánoce je minulostí a kvapem se blíží 10. jubilejní ročník. Ten přinese ohlédnutí za všemi ročníky a na pódiích se představí kapely a orchestry, které provázely mnohdy festival po celou dobu jeho vývoje. Představí se tedy zejména místní hráči v čele s naším školním swingovým orchestrem, který pracuje pod vedením Jirky Pokorného pod názvem S-band. Zkrátka program bude opravdu nabitý a diváci se mají na co těšit.

Swingové Vánoce 2016 rozzářily frenštátský dům kultury

přidáno: 28. 12. 2016 12:58, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 28. 12. 2016 13:34 ]

Tisková zpráva

28. prosince 2016

Frenštát pod Radhoštěm


Swingové Vánoce 2016 rozzářily frenštátský Dům kultury


Devátý ročník unikátního hudebního festivalu Swingové Vánoce připravil pro více jak 500 návštěvníků nabitý program, tématicky pojatý jako setkání dvou velkých mafiánských rodin. Swingové Vánoce 2016 se konaly v úterý 27. prosince od 17.30 až do brzkých ranních hodin následujícího dne. Sedmi hodinová hudební a taneční produkce na 4 pódiích patřila zatím k nejpovedenějším počinům za 9 let trvání festivalu. Vedle dvou špičkových bigbandů české provenience, brněnského Cotatcha Orchestra a pražského Concept Art Orchestra, nabídli hudební energií nabité menu muzikanti domácích i přespolních hudebních těles. Návštěvníci si naplno užívali nabitý festivalový program festivalu ve velkoryse pojatých prostorách Domu kultury. Letošní 9. Swingové Vánoce přinesly zatím nejlepší hudební i taneční dramaturgii se skvělým festivalovým zázemím. Vedle hudby a tance se i letos tradičně udělovaly festivalové hudební ceny Ovcaři.


DSC_3014.jpgDSC_3117.jpg


Letošní deváté Swingové Vánoce, které organizuje Základní umělecká škola a Městské kulturní středisko, nabídly v dramaturgii Mariana Friedla souboj dvou mafiánských rodin zastoupených bíle oděným Donem Zuškou – Vladimírem Vondráčkem a do černé barvy laděným Donem Kulturou – Marianem Žárským. Jejich souboj se udál na pódiu velkého sálu soupeřením dvou špičkových bigbandů české jazzové hudební scény – Cotatcha Orchestra z Brna a Concept Art Orchestra z Prahy. Diváci pak svým potleskem rozhodovali o tom, který ze dvou mafiánských rodů získá vládu nad frenštátským kulturním děním. Moderátor večera Marian Friedl po hudební produkci obou kapel vybídl diváky v sále k hlasování pomocí aplausmetru: “Nyní tedy prosím všechny stoupence Dona Zušky, aby svým co nejbouřlivějším potleskem podpořili vítězství Cotatcha Orchestra.” Oba soupeřící bigbandy však nadchly muzikantskou brilantností i skvělými aranžmá diváky natolik, že hladina aplausmetrů u obou měření vylítla na maximum a mafiánským klanům usilujícím o nadvládu nad frenštátským kulturním děním nezbylo, než uzavřít smír a spolupracovat.


Bohatý festivalový program probíhal paralelně celkem na 4 scénách a nechyběl ani tradiční fotokoutek, ve kterém zachycoval nadšené rozpoložení návštěvníků festivalu fotograf Tomáš Gardelka. Od otevření festivalu zněl na přivítanou návštěvníkům ve vstupním foyer gypsy jazz frenštátské kapely Hot Club Fren. V tomto prostoru byl umístěn také nově selfie foto point se stylovým pozadím. V Music klubu, prostoru pro tančírnu i muzikantské jam session, umístěném v malém sále, znělo po otevření festivalu swingové piáno v podání Ladi Kokesche. Na něj navázala taneční kapela FourWayClose hned po slavnostním zahájení festivalu taneční muzikou pro všechny, kdo se už od počátku festivalu chtěli věnovat swingovému tanci. O pauze i po skončení hlavního koncertního programu pak další frenštátská kapela LAM Trio zpříjemňovala hudbou a zpěvem prostory swingové kavárny, kde mohli návštěvníci využít bohaté gastro nabídky jídel i nápojů. Na tuto scénu se také přemístil po půl jedenácté Hot Club Fren a temperamentní hudba zněla až do půl jedné ráno. Brněnská formace Heart Of Dixie již tradičně kralovala na hlavním pódiu po skončení koncertního programu, kdy ve velkém sále naplno propukla swingová tančírna. Tradičně ji zahájily tanečnice frenštátské ZUŠky dvěma stylovými tanečními choreografiemi a vybudily všechny diváky k tanečnímu reji, který trval ve velkém sále dlouho přes půlnoc. Moderátor swingové tančírny Robert Sitko prokládal taneční zábavu vystoupeními tanečních hostů s pestrými choreografiemi, které obohatily téměř téměř čtyř hodinový taneční maraton.


Vedle nabitého hudebního i tanečního programu přinesl letošní ročník festivalu také udílení hned tří cen “frenštátské akademie hudby” OVCAR. První předal během vystoupení bigbandu Cotatcha Orchestra Vladimír Vondráček alias Don Zuška kontrabasistovi Vincenci Kummerovi, jehož hudební cesta je protkaná spoluprací s celou řadou významných hudebníků světové jazzové hudební scény. Druhého OVCARa pak předával Marian Žárský alias Don Kultura v závěru produkce Concept Art Orchestra významnému frenštátskému muzikantovi Ladislavu Pilařovi, kterému aplaudoval celý sál ve “standing ovation”. Třetího černobílého OVCARa si po nerozhodném souboji bigbandů odvezli oba kapelníci Jiří Kotača a Štěpánka Balcarová – každý jednu polovinu sošky v černobílém provedení.


Deváté Swingové Vánoce přinesly pestrý, více jak sedmi hodinový program, který zaplnil nabitou hudební a taneční produkcí prostory kulturního domu a dopřál všem více jak 500 návštěvníkům pestré zážitky. Realizace Swingových Vánoc by nebyla možná bez přispění a podpory všech zúčastněných sponzorů a mediálních partnerů i celého přípravného týmu Městského kulturního střediska a Základní umělecké školy. Laťka je tedy letošním ročníkem nastavena velmi vysoko a nechme se překvapit, co přinese jubilejní 10. ročník – ať žijí Swingové Vánoce 2017!


foto: Martin Buryan a David Šrubař


Vladimír Vondráček

ředitel ZUŠ Frenštát p. R.

www.swingovevanoce.czSwingové Vánoce 2016 letos opět ve frenštátském Domu kultury - ​předprodej vstupenek zahájen!!!​

přidáno: 13. 12. 2016 14:53, autor: Vladimír Vondráček   [ aktualizováno 13. 12. 2016 15:02 ]

Příznivci Swingových Vánoc se dočkali! Oblíbený festival kvalitní hudby, tance i dobrého jídla a pití se konečně vrátí do prostor frenštátského Domu kultury. Již po deváté zde nabídne 27. prosince 2016 na několika scénách pestré hudební menu různých jazzových stylů i nástrojových obsazení od jazzového piana až po bigband. Všichni, kdo si nechtějí nechat tradiční kulturní událost konce roku ujít, mají šanci získat vstupenky od​ pondělí ​12. prosince 2016 v Turistickém informačním centru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Skvěle akusticky vyvážený velký sál kulturního domu rozezvučí hned dva nejprestižnější jazzové orchestry na české scéně: Concept Art Orchestra (Praha) a Cotatcha Orchestra (Brno). Vedle hlavního koncertního programu pak festival nabídne na menších scénách další hostující kapely jako FourWayClose (Brno) či Heart of Dixie (Brno). Zastoupeny však budou i hudební formace místních muzikantů v podobě kapel Hot Club Fren, LAM Trio, Martin Kocián Jam Band či sólového piana Ladi Kokeše.
Jako každý rok i letos budou uděleny ceny Frenštátské hudební akademie Ovcar 2016, nebudou chybět tématicky zaměřená videa a průvodní slovo Mariana Friedla. V tradiční swingové tančírně se opět objeví místní taneční obor ZUŠ i celá plejáda swingových tanečníků z Moravy i Čech. Nově dramaturgie festivalu počítá s možností tanečního vyžití po celou dobu Swingových Vánoc a rozšířena bude i gastronabídka, rozesetá po celém festivalovém areálu.

Přijďte tedy zažít nevšední okamžiky na již devátých Swingových Vánocích 2016!

9. Swingové Vánoce zpátky ve frenštátském domě kultury!

přidáno: 7. 10. 2016 2:13, autor: Vladimír Vondráček

Letošní Swingové Vánoce již po 9. nabídnou skvělou atmosféru nabitou swingovou muzikou, tancem i skvělým gastro letos opět v krásných prostorách nově zrekonstruovaného domu kultury. Po třech letech provizorií se tedy festivalové dění navrací do prostor domu kultury, které ovšem velmi změnily nejen svůj vzhled, ale zejména akustické parametry velkého a malého sálu. Můžete se tedy letos těšit na skvělé bigbandy na hlavním sále, samostatnou scénu ZUŠ s dalšími dvěma bigbandy v prostorách swingové kavárny, tradiční muzikantský jam session ve zbrusu novém music klubu a také swingovou tančírnu nejprve na malém a pak velkém sále za doprovodu profesionálních tanečních kapel. To vše nabídnou 9. Swingové Vánoce v úterý 27. prosince 2016 od 16:30 hodin.

Osmé Swingové Vánoce nabídly skvělou hudbu i cestu časem

přidáno: 7. 1. 2016 0:39, autor: Vladimír Vondráček

Osmý ročník hudebního festivalu Swingové Vánoce v sále kina ve Frenštátě pod Radhoštěm si nenechalo 27. prosince 2015 ujít téměř 400 diváků. Na pódiu se během šestihodinového festivalového programu představilo přes 60 účinkujících. Vedle frenštátských seskupení Big Band ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, Swing Time Bandu Martina Svobody a Rosťa Hus Bandu, přejeli také umělci z české a moravské metropole.  Vynikající dixilandová partička z Brna Heart of Dixie hrála k tanci při swingové tančírně v úplném závěru festivalu, před tím ale doslova uvařili publikum letošní festivalové hvězdy Top Dream Company z Prahy. Celý festivalový večer navíc mohli návštěvníci cestovat časem a takto netradičně oslavit 70. narozeniny Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm.


Že jsou Swingové Vánoce ve Frenštátě pod Radhoštěm festivalem značně oblíbeným, dokazovaly nejen tváře spokojených návštěvníků, ale také enormní zájem o předprodej vstupenek: hlediště kinosálu bylo 8. prosince beznadějně vyprodáno během 44 minut! A jaký byl program festivalu jehož hlavní ideou byl letos běh časem?

Ještě před začátkem hlavního programu hrál ve foyer všestranný muzikant a klavírista Laďa Kokeš a to přímo u vstupu do sálu, který měl letos podobu dekontaminační brány. Všichni diváci se totiž v průběhu hlavního programu proměnili v objekty výzkumu návštěvníka z budoucnosti, jehož úkolem bylo zjistit, co způsobuje, že se lidé 21. prvního století nebojí setkávat a společně se bavit. Výzkum probíhal v průběhu koncertního programu, který nabídl “běh časem” jak prostřednictvím hudby, tak průvodními videy, která ozřejmovala klíčová data výzkumu. Big Band ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm zahrál muziku meziválečného období a připomněl založení ZUŠ v roce 1945. Na tuto produkci navázalo předání festivalové ceny OVCAR za zásluhy o šíření swingu a populární hudby na Frenštátsku bývalému řediteli ZUŠ Pavlovi Trubačovi, jenž si nejen za svou klavírní vložku vysloužil dlohotrvající bouřlivý aplaus. V čase nás pak dále posunul Swing Time Band Martina Svobody stylově přednesenými kusy vrcholného období swingové a postswingové éry. Společně se zpěváky Lindou Blažkovou a Zbyňkem Ternerem oslavili výročí stého narození Franka Sinatry. Tečku za hlavním programem přinesla po pauze pražská formace Top Dream Company žánrově ukotvená ve stylech druhé půle 20. století jako R´n´B, soul a funk. Perfektně šlapající rytmika, zařezávající žestě a nad tím vším dokonalý zpěv Martina Růži nikoho nenechal na pochybách, že tato kapela patří k vysněným TOP formacím v republice.  

Když byl spokojený Budoucňan i se saxofonem teleportován, aby v budoucnosti způsobil “saxuální revoluci”, rozjela se druhá půle festivalu.  Muzikantský jam lákal pozorné posluchače do prostor bufetu. Trio ve složení Rosťa Hus (kytara), Martin Kocián (kontrabas), Václav Pálka (bicí) hrálo špičkový jazz, jaký ve Frenštátě nezaznívá často. A nechyběl ani stylový fotokoutek, jímž se tentokráte rozšířilo prostorové zázemí festivalu o sál Základní umělecké školy. V jejím přízemí totiž rozprostřeli profesionální fotografové Tomáš Gardelka a Jakub Šenkeřík své fotoaparáty, světla i šatník dobové garderóby a za podkresu swingové muziky tvořili a rozdávali krásné památeční fotografie. A zatímco kuchaři až do půlnoci neúnavně podávali ve stanu jednu lahůdku za druhou, na pódiu v hlavním sále se divoce tančilo. Již tradiční tančírnu otevřelo po deváté hodině taneční oddělení ZUŠ, které vystřídal miniworkshop lindy-hop pod vedením tanečních mistrů manželů Fojtů. Brněnská kapela Heart Of Dixie pak hrála swing přímo “pod nohy” a v pauzách se mohli zájemci pokochat pohledem na swingové taneční styly v podání Tanečního studia Oldies.

Swingové Vánoce 2015 zkrátka nabídly i letos v Kině Frenštát návštěvníkům vše, na co jsou z předchozích sedmi ročníků festivalu zvyklí a to opět v neopakovatelné podobě. A protože letos i počasí bylo velmi příznivé, odnášelo si téměř 400 účastníků festivalu krásné zážitky z nezapomenutelné atmosféry. Příští rok se všichni tedy máme na co těšit, neboť festival se ve své 9. edici vrátí zpět do krásně opraveného Domu kultury v nejlepší formě. Nezbývá než zvolat s radostným očekáváním "VIVAT Swingové Vánoce 2016"!


1-10 of 26